top of page
Historia zespołu Pudelsi

historia

zespół pÜdelsi powstał w 1985 roku w krakowie. 

podstawowy skład stanowili muzycy związani z zespołem dUpą pod kierownictwem andrzeja pudla bieniasza, który po samobójczej śmierci lidera zespołu dUpą - piotra marka postanowił kontynuować dzieło mistrza wraz z kolegami pod nazwą pÜdelsi.

w pierwszym składzie oprócz pudla pojawiły się takie znakomitości jak: franz dreadUnter, andrzej potoczek, maciej kowalik, maciej biedrzycki, paweł mąciwoda oraz wokalista david rocks.

znaczącym sukcesem zespołu była nagroda na festiwalu w jarocinie w 1986 roku z wokalistą przemysławem trębaczem.

w 1987 zespół przystąpił do rejestracji swojej pierwszej płyty bela pUpa z korą (maanam) i maciejem maleńczukiem.

po kilkuletniej przerwie pÜdelsi zarejestrowali trzy płyty: 

viribUs Unitis (1996), narodziny zbigniewa (1997) i psychopomp (1999)  przy realizacji której, wziął udział m.in. olaf deriglasoff.

po raz kolejny zespół zawiesił działalność w 2000 roku.

w 2001 roku andrzej pudel bieniasz i franz dreadhUnter wznawiają działalność zespołu. do współpracy zapraszają wokalistę macieja miecznikowskiego, z którym przygotowują płytę o roboczym tytule poparte. z różnych przyczyn płyta nie ukazuje się na rynku. 

w 2002 roku do zespołu ponownie zostaje zaproszony maciej maleńczuk. 

pudel, franz i maciek tworzą spółkę autorską i w 2003 roku prezentują płytę wolność słowa (2003), która zostaje doceniona przez odbiorców i zdobywa status złotej płyty a łączny nakład z dodatkami przekracza pół miliona egzemplarzy. 

w 2003 roku ukazuje się płyta z największymi przebojami zespołu: 

legendarni pÜdelsi 1986 -2004 - jasna strona.

na płycie tej umieszczona zostaje jedna piosenka premierowa: dawna dziewczyno, za którą pÜdelsi otrzymują w opolu nagrodę polskiego radia.

w 2005 roku maciej maleńczuk wybiera karierę solową a nowym wokalistą w zespole pÜdelsi zostaje szymon goldberg, z którym zostały wydane dwie płyty: zen (2006) i madame castro(2008).

w 2010 roku pÜdelsi zmieniają wokalistę i nowym frontmanem zostaje piotr foreman foryś.

w 2017 ukazuje się Über alles, pierwszy album z piotrem foremanem, a w 2019 psyochosymfoniko, koncertowy album nagrany z towarzyszeniem orkiestry im. adama wrońskiego pod dyr. mieczysława smydy.

w grudniu 2020 roku wychodzi ep akUstikoascetiko z ostatnimi nagraniami zarejestrowanymi przed chorobą andrzeja bieniasza, który 20 stycznia 2021 roku przegrał nierówną walkę z rakiem.

Historia zespołu Pudelsi

            koncertowy skład zespołu 

  •  piotr 'foreman' foryś - wokal

  •  tomek dominik - perkusja

  •  piotr '.lala' lewicki - gitary

  •  sławek 'wesoły' wesołowski - bass

 

bottom of page